Giriş
logo turkak
Üye Girişi
Lab. Kod:
Kullanıcı Adı:
Kullanıcı Şifresi:
Duyurular
GENEL UYGULAMALAR

“LabPT Kalite Kontrol Programı”, ILAC G-13 (2007) ve IUPAC raporu (The International Harmonized Protocol for the Proficiency Testing of Analytical Chemistry Laboratories, 2006) göz önünde bulundurularak düzenlenmektedir. Bu kapsamda, örnek hazırlama, gönderim, sonuçların değerlendirilmesi ve katılımcılara raporlanması bu referanslara göre yapılmaktadır.

“LabPT Kalite Kontrol Programı”na katılım herkese açıktır. Ayrıca tüm katılımcılar istedikleri programda, istedikleri sayıda teste katılmakta serbesttir.

Örnek hazırlama için isimsizleştirilmiş taze insan örnekleri, hasta insan örneklerini içeren havuzlar, standart ilave edilmiş örnekler vb. çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Örneklerin stabilite süreleri, çalışma öncesi yapılması gerekenler ve daha sonra imhaları ile ilgili bilgi örneklerle birlikte gönderilmektedir. Tüm örneklerin iyi laboratuvar uygulamaları gereğince enfekte kabul edilip çalışılması gerektiği unutulmamalıdır.

Örnek gönderimi kargo şirketleri aracılığı ile yapılmaktadır. Örnek gönderimine ait ücretler tarafımıza aittir (Kıbrıs hariç). Örnek gönderim tarihleri bir önceki yıl tüm katılımcılara duyurulmakta olup, örneklerin takibinden katılımcılar sorumludur. Adresin yetersiz olması, kayıt sırasında verilen ismin çalışma yerinde bulunmaması vb. nedenlerle örneğin verilen adrese kabul edilmemesinden katılımcı sorumludur.

Kalite kontrol örneklerinin nasıl çalışılacağı hakkında ayrıntılı bilgi örneklerle birlikte gönderilecektir.

Tüm sonuçlar belirlenen süre içerisinde internet aracılığı ile belirtilen adrese gönderilmelidir. Uygun sürede, uygun birimle sonuçların gönderilmesinden katılımcı sorumludur.

Tüm sonuçlar web sitesinden her zaman takip edilebilir. Her türlü grafiksel ve istatistiksel değerlendirmeye buradan ulaşılabilir.

Program sonuçlarına itiraz süresi 4 haftadır.

Düzenlenen herhangi bir programda sorun olması durumunda, yeni bir program düzenlenir veya ücret iadesi yapılır.

Programa katılım başvuruları, örnek gönderim tarihinden bir hafta öncesine kadar kabul edilir.

Program ücreti örnek gönderiminden önce peşin olarak bir seferde yatırılmalıdır. Ücreti ödenmeyen programlara ait örnekler katılımcılara gönderilmez.

Programa katılım iptali, örnek gönderim tarihinden iki hafta öncesine kadar kabul edilir. Bu tarihten sonra katılımcı tarafından iptal edilen talepler için ücret iadesi yapılmaz.